środa, 14 grudnia 2011

Coś dla miłośników Sebalda.



W latach czterdziestych XX wieku pięcioletni żydowski uchodźca Jacques Austerlitz dociera w transporcie dziecięcym do Anglii, gdzie adoptuje go rodzina walijskiego pastora. Dorasta w samotności, otoczony surową opieką kaznodziei oraz jego żony, ludzi starszych i pozbawionych radości życia. Dopiero gdy po latach bohater pozna swoje prawdziwe pochodzenie, zrozumie, dlaczego zawsze czuł się obcy. Dorosły Austerlitz, historyk architektury, wyrusza w podróż mającą zwrócić mu tożsamość. Czy powrót do korzeni przyniesie ukojenie? Czy pustka po utraconym życiu okaże się możliwa do wypełnienia?
W powieści Austerlitz W. G. Sebald w sobie tylko właściwy, zadziwiający sposób podąża śladem człowieka wykorzenionego. Wraz z nim penetruje w licznych dygresjach przeszłość, tworząc wizerunek osoby bez własnego miejsca, człowieka boleśnie poszukującego domu. Losy Austerlitza są dla autora pretekstem do rozważań nad okrucieństwem, znaczeniem przypadku i historią minionego wieku. Tak jak w poprzednich książkach, i tutaj Sebald tworzy swoją opowieść na granicy gatunków literackich, mieszając fikcję z faktami.

Austerlitz, podobnie jak inne powieści Sebalda, jest niczym księga tysiąca jeden objawień.
„Frankfurter Allgemeine Zeitung”

Rytmiczna melodia i poetycka metafizyka historii.
„Neue Zürcher Zeitung”

Z recenzji powieści Wyjechali:

Powiedzieć, że Wyjechali to książka mądra, niesłychanie poruszająca i uczciwa, wydaje się wręcz nie na miejscu. To arcydzieło, które przypomina, czemu tak naprawdę służy literatura piękna – doznaniu jedynej w swoim rodzaju estetycznej rozkoszy.
”Gazeta Wyborcza”

W. G. Sebald (1944.2001), jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy niemieckich. Absolwent uniwersytetów we Fryburgu, Manchesterze, Norwich i Hamburgu, od 1966 roku mieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako nauczyciel i wykładowca na University of East Anglia. Autor wierszy, esejów, prac krytycznoliterackich oraz wielu wybitnych książek, m. in. Czuję. Zawrót głowy (1990; wyd. pol. 1997), Die Ringe des Saturn: Eine englische Wallfahrt (1995) i Wyjechali (1992; W.A.B. 2005). Ta ostatnia zdobyła wiele prestiżowych nagród, m. in. Berliner Literaturpreis, Heinrich-Böll-Preis, Joseph-Breitbach-Preis, Heinrich-Heine-Preis czy National Book Critics Circle Award. Austerlitz (2001) to ostatnia powieść Sebalda.

Brak komentarzy: