Autor: Maurice-Ruben Hayoun
(przy współpracy Esther Starobinsky-Safran)
Tytuł: FILOZOFIA ŻYDOWSKA
Data publikacji: marzec 2009
Przekład z francuskiego: Andrzej Wajs
Str. ok. 400
Kategoria: esej filozoficzny, historia filozofii
Esej M.-R. Hayouna jest próbą prześledzenia żydowskiego wątku w osnowie filozofii ogólnej. Otwarcie się myśli żydowskiej na zagadnienia uniwersalne i wchłonięcie przez myśl uniwersalną tematyki żydowskiej to według autora dwie strony tego samego zagadnienia.
Od czasu powstania klasycznego dzieła Juliusa Guttmana (Monachium 1933) jest to pierwsza książka traktująca filozofię żydowską jako historyczną całość i przedstawiająca jej dzieje od czasów Biblii i Talmudu aż po czasy współczesne. Jest to także pierwsza praca, w której mistyka została uznana za integralną część tej całości. Podkreślając historyczną ciągłość myśli żydowskiej, autor omawia długotrwały proces jej rozwoju zapoczątkowany na gruncie hebrajskim i kontynuowany na etapie kontaktów ze średniowieczną filozofią arabską aż po czasy oświecenia berlińskiego i epokę współczesną.
Autor prezentuje postaci i dorobek filozoficzny między innymi takich myślicieli jak: Filon z Aleksandrii, Saadja Gaon, Majmonides, Baruch Spinoza, Izaak Luria, Moses Mendelssohn, Leopold Zunz, Hermann Cohen, Franz Rosenzweig, Martin Buber, Leo Baeck, Emmanuel Lévinas i Gershom Scholem.
Książka zawiera biogramy poszczególnych filozofów, obszerną bibliografię i indeks osobowy.
„Mówiąc o filozofii żydowskiej, mam na myśli spotkanie judaizmu z filozofią ogólną w takiej postaci, w jakiej rozwijała się ona od początku istnienia. Przy definiowaniu i omawianiu zakresu zainteresowań filozofii żydowskiej trzeba wziąć pod uwagę to, czym w ogóle jest judaizm - co stanowi jego istotę i co to znaczy być Żydem. Obydwa te na pozór proste pytania od stuleci nurtują żydowskich myślicieli.
Po upadku starożytnej Świątyni i utracie państwowości Żydzi w diasporze nie poprzestali na pielęgnowaniu własnej tradycji religijnej, lecz podjęli duchowe wyzwanie skonfrontowania swojej myśli z innymi systemami filozoficznymi i światopoglądami po to, by lepiej poznać siebie i innych i móc prowadzić twórczy dialog".
Autorzy
Maurice-Ruben Hayoun - filozof, egzegeta i historyk, profesor Wydziału Filozofii na Uniwersytecie w Genewie, autor wielu prac o tematyce religijnej i filozoficznej, m.in. Maïmonide ou l'autre Moïse i Les Lumières de Cordoue à Berlin. Głęboko zaangażowany w różnorodne problemy współczesności, współpracuje z pismami „L'Arche" i „Figaro".
Esther Starobinsky-Safran - profesor Wydziału Filozofii na Uniwersytecie w Genewie, wykładowca historii i myśli żydowskiej, autorka m.in. Le Buisson et la Voix.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz