niedziela, 27 grudnia 2009

Baśń.


W niezwykłym równoległym świecie, gdzie czarownice szybują po niebie, a niedźwiedzie polarne rządzą Północą, pewna dziewczynka została wybrana, aby zadecydować o losach wszechświata. Kiedy Lyra Belacqua staje się właścicielką Złotego Kompasu, odkrywa, że jej Świat - i wszystko poza nim - jest zagrożone przez tajny plan Pani Coulter. Z pomocą Lorda Asriela i grupy niezwykłych sprzymierzeńców gotowych stanąć po jej stronie, Lyra wyrusza w zadziwiającą podróż sławiącą przyjaźń i odwagę ponad wszystko.Jest to adaptacja pierwszej części sagi Philipa Pullmana zatytułowanej "Mroczne materie". Książki Pullmana łączą ze sobą baśniową atmosferę z olbrzymią erudycją kulturową. Odwołują się do archetypów Junga, gnostycyzmu, filozofii i teologii. W ten sposób powieści Pullmana, zdaniem wielu, mogą swobodnie konkurować z utworami Tolkiena i Lewisa. I co za tym, idzie cała trójka autorów nie tylko przynależy do panteonu wielkiej literatury, ale nadaje się do lektury zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ich twórczość pokazuje najlepiej, czym różnią się prawdziwe baśnie od plastikowych, uładzonych bajek sprzedawanych w sklepach z zabawkami.
Bardzo polecam, my zamierzamy trochę rozpropagować tę historię. Już zamawiam film i książkę dla siebie i dla pewnego Wyjątkowego Siedmiolatka również.
No i w sypialni mamy również schowana pewna niespodziankę związaną z tym filmem, ale to zostanie odkryte dopiero podczas pobytu w Polsce, tak więc czeka nas jeszcze cały miesiąc czekania.

Brak komentarzy: