piątek, 23 października 2009

Zen dla wszystkich.


Sutra Twojej codzienności

Nigdy nie podejmuj praktyki w jakimś celu, by coś uzyskać lub zaspokoić któreś ze swych pożądań.
Nigdy nie podejmuj praktyki, by polepszyć swój los.
Nigdy nie podejmuj praktyki w nadziei na zdobycie cudownych mocy.
Podejmij praktykę dla niej samej
Eihei Dōgen

Mistrz Zen zapytany, czym różni się od nieoświeconych ludzi, odpowiedział: „Kiedy jem, to jem. Kiedy czytam, to czytam”. Pewnego dnia, jeden z uczniów przyłapał go na jedzeniu obiadu i jednoczesnym czytaniu gazety. Oburzony wykrzyknął:
— Mistrzu! Przecież mówiłeś, że kiedy jesz, to jesz, a kiedy czytasz, to czytasz! A przecież teraz czytasz, kiedy jesz!
Mistrz ze spokojem odparł:
— Kiedy jem, to jem. Kiedy czytam, to czytam. Kiedy jem i czytam, to jem i czytam.
koan Zen

Filozofia Zen dotarła do nas z odległej Azji. Pełna spokoju, krystalicznej pustki, dążenia do oświecenia i szczęścia. Trafiła na przeraźliwy szum informacyjny, wciąż zmieniające się, lansowane trendy, pogoń za bogactwem, stres, ambicje, frustracje. Jednak tak, jak kropla drąży kamień, tak ona cierpliwie przebija się przez skorupę współczesnej cywilizacji.

Pewien człowiek siedział w zamkniętej celi. Cela była mała i mroczna. Na jednej ze ścian wycięto małe okienko, przez które widać było niebo. Człowiek nieustannie wyglądał przez okno i marzył o wolności. Siedział i marzył, aż do śmierci. Przez całe życie nie przyszło mu do głowy, by spróbować wyjść z celi przez drzwi, które były otwarte.
koan Zen

Szukając na swej drodze harmonii, miłości i spełnienia, zacznij od uporządkowania własnego wnętrza. Uwierz, że jesteś twórcą każdej kolejnej chwili i zawsze dostaniesz to, na co czekasz. Uwolnij umysł od toksycznych myśli — tak, by stał się jak czyste lustro. Niech to w nim odbija się świat. Wszystko, co robisz, rób ze szczególnym skupieniem, spokojem i prostotą umysłu. Dzięki temu doświadczysz oświecenia, a poprzez nie — szczęścia.

Jedyne, co nas ogranicza, to myśli w naszej głowie.
Taizan Maezumi Roshi

Bądź podatny na szczęście. Uwolnij się od tyranii zdarzeń. Wybierz się w fascynującą podróż do znajdującego się dwie przecznice dalej buddyjskiego świata. Korzystając ze wschodniej i zachodniej filozofii, współczesnej nauki i własnych, często ponurych doświadczeń, autor pokaże Ci, jak przyciągać do siebie wspaniale chwile i stworzyć własną filozofię życiową.

Wielki umysł jest czymś do wyrażania, a nie czymś do pojęcia. Wielki umysł jest czymś, co macie, a nie czymś, czego należy szukać.
Shunryu Suzuki Roshi

Przypomnij sobie Twój dziecięcy entuzjazm i ciągłą ciekawość świata. Czy to było aż tak dawno temu? Zacznij znów myśleć i czuć w taki sposób, by wyzwalało to w Tobie tylko szczęście i energię, a nie przygnębienie i depresję. To „łatwa w użyciu” książka, pasująca do Ciebie i traktująca o Twojej codzienności. Pomoże Ci osiągnąć wewnętrzny spokój, uporać się ze stresem i zmianami, uzdrowić przeszłość i poprawiać swoje fizyczne, emocjonalne oraz duchowe samopoczucie. A może uda Ci się wejść na wyższy stopień wtajemniczenia, by zrozumieć, że „ja” jest tylko słowem…

Mówisz, że możesz — to możesz.
Mówisz, że nie możesz — to nie możesz.
Więc sobie wybierz.
Mistrz Zen Seung Sahn


Tytuł oryg.: Zen And the Art of Happiness
Tłumacz: Magdalena Zamorska
Ilość stron: 152
Oprawa: miękka
Format: 122x194
ISBN: 978-83-246-1368-7
EAN: 9788324613687

Brak komentarzy: