sobota, 18 lipca 2009

W imię obrony wyjątkowego radia. APELUJĘ O ROZSĄDEK DO POLITYKÓW!


Wielce Szanowni Słuchacze Dwójki, Drodzy Państwo!

Wyrażamy głęboką wdzięczność wszystkim, którym leży na sercu los narodowej kultury i tożsamości oraz Programu 2 Polskiego Radia.

Dziękujemy za emaile, listy i telefony, za słowa poparcia i otuchy, za troskę o nasze wspólne dobro, Polskie Radio, tworzone i doskonalone od wielu dziesiątków lat dzięki słuchaczom, dzięki abonamentowi.

Nasz antenowy protest zyskał nadspodziewany odzew wśród szerokiego grona osób, które śmiało możemy nazwać „przyjaciółmi Dwójki”. Tylko dzięki wielkiemu zaangażowaniu, dzięki informowaniu posłów i europosłów, dzięki rozpropagowaniu informacji o sytuacji Dwójki w portalach internetowych, dzięki deklarowanej chęci płacenia abonamentu lub uregulowania zaległości, i wreszcie dzięki protestom kierowanym do najwyższych organów państwowych mamy przekonanie, że wśród serdecznych przyjaciół psy zająca nie zjedzą.

Przynajmniej nie teraz.

Dobrze pamiętają Państwo o krytycznych chwilach w historii Dwójki, o nadawaniu audycji przez pół doby i o niedawnej alokacji częstotliwości. Wraz ze słuchaczami przeżywaliśmy wówczas trudne i bolesne chwile, ale z opresji wyszliśmy zwycięsko: powróciliśmy do nadawania całodobowego programu i nie utraciliśmy zainteresowania, mimo ograniczonego zasięgu emisji. Wówczas pomogły nam jakże przychylne i miłe reakcje wszystkich, którym misja kulturowa Programu 2 była bliska.

Cieszy nas i teraz poparcie słuchaczy w różnym wieku, czasem wręcz całych wielopokoleniowych rodzin, wzruszają listy z najodleglejszych zakątków Europy, gdzie słychać nas za pośrednictwem Internetu, cenimy wielce głosy środowisk twórczych, organizacji związkowych i wszelkich ugrupowań politycznych wyrażających poparcie dla naszego protestu.

Konstruktywne działania podjęte przez odbiorców Dwójki świadczą o wielkiej determinacji i sile tkwiącej w koniecznej obronie własnych, wspólnych wartości.

Państwa sugestie utworzenia fundacji zbieżne są z rozważanymi przez nas od kilku miesięcy projektami. Podjęliśmy starania, by te plany urzeczywistnić.

O postępach naszych prac będziemy Państwa informować.

Jesteśmy dumni z tak oddanych sprawom kultury słuchaczy, to wielka przyjemność i zaszczyt pracować dla Państwa, a zarazem wielkie zobowiązanie na przyszłość.

Dziękujemy!

Zespół Programu 2 Polskiego Radia ***

Zapraszamy do wysłuchania debaty o Radiowej Dwójce z dnia 7 lipca 2009 roku >>>

***

Pogarszająca się sytuacja finansowa Programu zmusiła nas do wyjątkowej formy protestu. To apel, który kierujemy do słuchaczy, naszych przyjaciół, do środowisk twórczych, kolegów dziennikarzy i tych, którzy decydują o losie publicznych mediów.

My – zespół Programu 2 Polskiego Radia, nie godzimy się na degradację najważniejszych elementów misji radia publicznego. Naszą działalność kulturalną i edukacyjną prowadziliśmy zawsze z pełnym zaangażowaniem i na najwyższym poziomie. Pogarszającą się sytuację finansową traktowaliśmy dotąd jako przejściowe kłopoty.
Dzisiejszy stan debaty o mediach publicznych odebrał nam nadzieję na rozwiązanie problemu w najbliższej przyszłości. Uwaga opinii publicznej jest kierowana niemal wyłącznie na problemy telewizji i na spory polityczne. Mamy wrażenie, że głos kultury jest w dyskusji lekceważony, a nasza działalność – pomijana i przemilczana.
Brak gwarancji stabilnego finansowania Polskiego Radia uderza przede wszystkim w Program 2, w całości utrzymywany ze środków publicznych. W tym roku nie stać nas już na organizację Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia, z anteny znika twórczość współczesna, zarówno literacka jak i muzyczna. Nie mamy pieniędzy na zaplanowane nagrania i koncerty, nie możemy wesprzeć prestiżowych festiwali, które dotąd współorganizowaliśmy. Nawet nasza zgoda na radykalne zmniejszenie honorariów dziennikarskich nie rozwiązała tej trudnej sytuacji. Przed nami jubileuszowy Rok Chopinowski. Tradycja Polskiego Radia od początku istnienia zobowiązuje nas do włączenia się w jego organizację. W obecnej sytuacji finansowej wydaje się to nierealne.
Program 2 Polskiego Radia nie nadaje reklam, naszej działalności nie sposób powierzyć mechanizmom rynku. W krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej istnieją sprawdzone metody utrzymywania działalności takich programów, jak nasz. Tym większy niepokój budzi w nas brak jednoznacznych deklaracji osób, które decydują o losie polskich mediów.
Nie godzimy się na marginalizowanie kultury!
8 lipca Dwójka zamilkła, zwracając w ten sposób uwagę na kwestie pomijane w debacie publicznej.
Na antenie – przez całą dobę – podawany był jedynie następujący komunikat:

Szanowni Państwo,
to jest akcja protestacyjna Zespołu Programu 2.
Nasze istnienie jest zagrożone między innymi na skutek dramatycznie zmniejszających się wpływów z abonamentu.
Tylko stabilne finansowanie pozwoli zachować na dotychczasowym poziomie naszą ofertę muzyczną, literacką i publicystyczną.
Tylko zapewnienie środków odpowiadających zakresowi pełnionej przez nas misji kulturalnej i edukacyjnej uchroni nasz Program przed nadaniem w najbliższym czasie ostatniej audycji: Requiem dla Dwójki.
Nie skazujmy radia publicznego na milczenie.

Prosimy o solidarność z naszym protestem. Niech każdy zrobi to, co może.
Można: - zapłacić abonament
- skontaktować się ze swoim posłem
- napisać lub powiedzieć o nas w innych mediach
- pamiętać o Dwójce w sejmowych debatach

<<<>>>

Program 2 Polskiego Radia to antena pod każdym względem wyjątkowa i niepowtarzalna: muzyka klasyczna, folk, jazz, literatura piękna, publicystyka kulturalna wypełniają program codziennie przez dwadzieścia cztery godziny. W polskim eterze nie ma stacji, którą można by pomylić z Programem 2.


Dwójka odpowiada na coraz powszechniejszą dziś tęsknotę za radiem przyjaznym, zwracającym się do każdego słuchacza z szacunkiem i dostrzegającym w nim partnera. Nie stara się prześcignąć tempa, w jakim toczy się współczesne życie. Przeciwnie, zachęca do refleksji i odkrywania na nowo fundamentalnych wartości humanistycznych.
Co Program 2 ma w swej ofercie? Poranne i popołudniowe magazyny, w których muzyka przeplata się z informacjami kulturalnymi. Obszerne dyskusje i audycje publicystyczne z udziałem słuchaczy. Powieści w odcinkach, zróżnicowaną pod względem stylistycznym muzykę, od koncertów jazzowych, przez folk i prezentacje kultury ludowej po klasykę, awangardę i współczesną alternatywę. Tradycją jest codzienny, wieczorny koncert, a w soboty – opera. Późne godziny wieczorne i nocne to czas na audycje o tematyce bardziej wyspecjalizowanej, dotyczącej zarówno muzyki, jak literatury, filozofii i sztuki.
Program współpracuje z narodowymi instytucjami kultury. Transmitujemy koncerty z najważniejszych festiwali muzycznych, między innymi: „Warszawska Jesień”, „Pieśń Naszych Korzeni”, „Wratislavia Cantans”, „Sacrum Profanum”, „Misteria Paschalia”, „Chopin i jego Europa”, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena oraz z Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Prezentujemy i komentujemy przebieg najważniejszych konkursów muzycznych. Popołudnia i wieczory wypełniają unikatowe nagrania koncertowe i transmisje z najważniejszych sal i teatrów operowych świata: Covent Garden i Royal Albert Hall, Metropolitan Opera, Carnegie Hall, Wiedeńskiej Opery i złotej sali Musikverein; relacjonujemy i recenzujemy życie muzyczne m.in. Paryża, Berlina, Mediolanu, Pragi. W Dwójce na własne uszy sprawdzamy brzmienie muzyki Mozarta w Salzburgu i Wagnera w Bayreuth. Jest to możliwe dzięki współpracy z Europejską Unią Nadawców (EBU) i prowadzonej przez Grupę Muzyczną EBU wymianie koncertów. Słowo „wymiana” oznacza również organizowaną przez Dwójkę promocję naszych wykonawców i polskiej muzyki w świecie – na antenach radiofonii publicznych Europy (BBC Radio 3, France Musique, RAI, radiofonie niemieckie), Stanów Zjednoczonych (National Public Radio), Kanady, Izraela, Australii i Japonii.

Od 1997 r. Dwójka organizuje dwa doroczne festiwale. „Nowa Tradycja” to święto muzyki tradycyjnej i folkowej, połączone z konkursem dla młodych artystów. Festiwal Muzyczny Polskiego Radia, poświęcony muzyce klasycznej, stanowi forum, na którym znana i nieznana muzyka polska ukazywana jest w kontekście nurtów europejskich i światowych. Na estradzie naszego studia koncertowego występują wszystkie radiowe zespoły. Ich działalność nagraniowa i koncertowa finansowana jest przez Program 2 Polskiego Radia.
Jesteśmy mecenasem młodych wykonawców, którzy reprezentują Polskę na międzynarodowych konkursach. Organizujemy koncerty i multimedialne przedsięwzięcia artystyczne.
Dwójka wiele uwagi poświęca literaturze, nie tylko w kontekście historycznym. Prezentujemy literackie debiuty, nowości wydawnicze, organizujemy konkursy na słuchowisko. W radiowym teatrze usłyszeć można najwybitniejszych aktorów wszystkich pokoleń.
Program 2 Polskiego Radia jest jedyną w Polsce radiową filharmonią, teatrem wyobraźni i źródłem informacji kulturalnych. Jest instytucją kultury o najszerszym audytorium i największym zasięgu, równorzędnym i cenionym partnerem radiofonii publicznych na całym świecie.


POMYSŁY POLITYKÓW BULWERSUJĄ CZASAMI OKROPNIE. POWIEM GŁOŚNO, ŻE TEN POMYSŁ, ABY POZBAWIĆ SPOŁECZEŃSTWO POLSKIE TAKIEGO RADIA, TO GŁUPOTA, NIEUCTWO I TOTALNA IGNORANCJA. LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ WRESZCIE. CZY TAKIE WARTOŚCI JAK KULTURA, SZTUKA I RZETELNA WIEDZA NAPRAWDĘ NIC JUŻ NIE SĄ WARTE W NASZYM KRAJU?


Brak komentarzy: