piątek, 6 listopada 2009

Dziennik na nowy wiek.

 ksiazka tytul: Dziennik na nowy wiek autor: Hen Józef
wydawnictwo W.A.B.
wydanie 2009 r.
ISBN: 978-83-7414-706-4
Format: 16.5x24.9cm, 480 stron
Oprawa: Twarda z obwolutą
Wydanie: 1

Opis książki Dziennik na nowy wiek :
Mozaika drobnych i wielkich zdarzeń, spotkań, refleksji, lektur; panorama kilku lat życia bogatego, twórczego i pełnego. W Dzienniku na nowy wiek spotkamy Józefa Hena, który zachwycał nas kolejnymi tomami Nie boję się bezsennych nocy, ale też Hena, który wciąż na nowo powraca do nieśmiertelnych bohaterów swoich książek: Michela Montaigne’a czy Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Fascynujące jest śledzeniepisarza przy pracy – czytając Dziennik, asystujemy przy narodzinach aż trzech książek: Mojego przyjaciela króla, Brulionów profesora T. i Pingpongisty. Poznajemy źródła inspiracji, widzimy dojrzewanie pomysłów, rozwiązań fabularnych, ewolucję postaci, a także reakcje pierwszych czytelników i radość autora; czasem irytacja z powodu niemiłej recenzji.
Zainteresowania autora Nowolipia są bardzo rozległe – czyta m.in. Bertranda Russella i Isaiaha Berlina, Henry’ego Jamesa i Maksyma Gorkiego, Gombrowicza, Herlinga-Grudzińskiego i Miłosza. Jeździ przy tym na spotkania autorskie, widuje się z przyjaciółmi, nie stroni od polityki i nie przestaje myśleć nad kolejną książką. Nienasycony apetyt na życie i niezwykła aktywność twórcza Józefa Hena wzbudzają podziw.

Ja osobiście lubię podglądać artystę podczas pracy, dowiadywać się więcej o warsztacie jego pracy. Ta książka jest bez wątpienia warta przeczytania.
Gorąco poleca!

Brak komentarzy: