piątek, 20 listopada 2009

Świetny film, polecam każdemu, choć może nie takim osobom które lubią kino łatwe, lekkie i przyjemne.CZARNA KSIĘGA jest opowieścią inspirowaną przez prawdziwe wydarzenia. Ukazuje Holandię ostatnich miesięcy nazistowskiej okupacji widzianą oczami młodej, żydowskiej kobiety. Przed wojną Rachela Stein była sławną berlińską szansonistką. Jej piosenki śpiewała cała Europa. Kiedy jednak wybucha II Wojna Światowa, jako Żydówce grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. Udaje jej się znaleźć bezpieczne miejsce na holenderskiej prowincji, gdzie spędza praktycznie całą wojnę. Życie jest tam monotonne, a ukrywająca ją protestancka rodzina za punkt honoru przyjęła uczynienie z niej wzorowej chrześcijanki... przynajmniej na pokaz. Wszystko to ulega zmianie, kiedy niespodziewanie dom, w którym przebywała, zostaje zniszczony.

Cudem ocalona musi uciekać przed zbliżającymi się Niemcami. Wydaje się, że znalazła rozwiązanie, kiedy pewien człowiek proponuje, że przemyci ją na tereny zajęte przez wojska alianckie. Dziewczyna godzi się, zwłaszcza, że jest to szansa na spotkanie z rodziną. Radość nie trwa długo. Ucieczka przemienia się w masakrę, z której tylko ona jedna wychodzi cało. Jej jedyną szansą jest teraz holenderski ruch oporu.

Rachel, już jako Ellis, zostaje wtyczką w biurze Gestapo. W oczach zwykłych ludzi jest kolaborantką. Jej życie uczuciowe również mocno się komplikuje. Z jednej strony zakochana jest w bohaterze ruchu oporu Hansie Akkermansie, z drugiej szef Gestapo nie jest jej tak znów całkiem obojętny. Jakby tego było mało, Rachel wpada na trop szajki nazistów i holenderskich kolaborantów, którzy mordują Żydów, by zdobyć ich bogactwa.

Historia przedstawiona w tym filmie nie jest niczym nowym, podobne filmy już powstały. Tym razem jest , to jednak pokazane inaczej w bardziej intrygujący sposób.Tą intrygującą hybrydę (dramat wojenny, melodramat, thriller) ogląda się jednym tchem. Warto.
Nadspodziewanie miłe zaskoczenie !! Polecamy!!!

Brak komentarzy: